شهرداری تهران بزرگترین بدهکار بانکی

شهرداری تهران بزرگترین بدهکار بانکی
بدهی 7500 میلیاردی شهرداری تهران به 9 بانک کشور، این شهرداری را به بزرگترین بدهکار بانکی تبدیل کرده است.

تیترشهر: طبق گزارش های منتشر شده، بدهی شهرداری تهران تا اول شهریور سال ۹۶ به بانک ملی ۲۵۶۳ میلیارد تومان،  بانک ملت ۴۸۱ میلیارد تومان، بانک سپه ۱۶۵ میلیارد تومان، بانک سرمایه ۱۶۷ میلیارد تومان، بانک صنعت و معدن ۴۵۰ میلیارد تومان، بانک سامان ۷ میلیارد تومان، بانک تجارت ۲ هزار و ۸۷۱ میلیارد تومان و بانک صادرات ۸۱۳ میلیارد تومان بوده است.

همچنین میزان بدهی شهرداری به بانک شهر ۱۰ هزار و ۵۲۹ میلیارد تومان بود که طی تفاهم‌نامه‌ای که در تاریخ ۱۳ تیرماه سال ۹۶ بسته شد با واگذاری املاک در حاشیه چمران، دردشت و ملکی در کرج و همچنین پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان عوارض بخشی از بدهی‌های بانک شهر کاسته و میزان بدهی‌ها ۲۵۴۷ میلیارد تومان رسید.

این میزان بدهی، شهرداری تهران را در صدر فهرست بدهکاران بانکی قرار می دهد. این بدهی میراثی است که از گذشته به شهردار فعلی ارث رسیده و حالا افشانی باید در این زمین سوخته، خود را نشان دهد.

7500 میلیارد تومان عدد کمی نیست و شهرداری تهران که در تامین بودجه خود مشکلات زیادی دارد، باید برای تسویه آن دست به فروش شهر بزند. درست همان اتفاقی که در گذشته افتاد شهرداری در ازای بدهی خود قسمتی هایی از شهر تهران را به بانک شهر واگذار کرد.

در دوران قالیباف برای تسویه این بدهی قرار شده بود که فروشگاه های زنجیره ای شهروند و شهرآفتاب به بانک شهر واگذار شود اما شورای پنجم مانع این تهاتر شد.

اما نکته مهم این است که شورای پنجم و مدیریت جدید شهرداری تهران چگونه می خواهند این میزان بدهی را جبران کنند.

آیا آنها نیز دست آخر به فکر فروش شهر می افتند؟ این سوال در حالی مطرح می شود که شهرداری تهران در ماه های آخر فعالیت قالیباف برای تامین حقوق کارکنان خود نیز دچار مشکل شده بود و به استقراض از بانک شهر روی آورده بود.

محمد علی افشانی شهردار جدید تهران نیز نشستی با مدیران بانکی کشور در این زمینه برگزار کرد.

شهردار تهران در خصوص این نشست گفت: خوشبختانه مدیران بانکی کشور بالاتفاق روی دشواری و مشکلات عدیده کلانشهر تهران و مسائل شهرداری واقف بوده و شرایط اقتصادی موجود نیازمند حمایت و همکاری همه ذینفعان اقتصادی با مدیریت شهری است.

وی افزود:تهران، پایتخت ایران و صرفاً مرکز استان تهران نبوده بلکه این شهر پایتخت کل کشور و دارای تنوع قومی و دینی بوده و همه آن‌ها به واسطه قدرت رأی‌شان، صاحب حق هستند.

افشانی ادامه داد: تهران مرکز ثقل و گرانیگاه ایران است و دولت، مجلس، نظام بانکی، مدیران شهری و تمام ذینفعان در اداره این کلانشهر مسئولیت مدنی مشترک دارند و باید موجبات افزایش احساس همگرایی بیشتر و ایفای نقش مسئولیت مدنی مشترک در بین همگان شوند.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: بانک‌ها نقش مؤثر و مفیدی در توسعه کشور دارند و اکثریت پروژه‌های اقتصادی و عمرانی با مشارکت بانک‌ها اجرا شده یا می‌شوند؛ از این‌رو کارگروه مشترک شهرداری و بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری بیشتر در شهر و تعیین تکلیف بدهی شهرداری به بانک‌ها تشکیل می‌شود که نقش مؤثری در توسعه شهر خواهد داشت.

دسته ها: اخبار بانک ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار