سایت‌های خارجی خرید و فروش «بیت‌کوین» بدون هشدار قبلی فیلتر شدند

سایت‌های خارجی خرید و فروش «بیت‌کوین» بدون هشدار قبلی فیلتر شدند

تعدادی از سایت‌های خارجی خرید و فروش بیت‌کوین در ایران فیلتر شدند.

ایرانیان فعال در حوزه رمزارز‌ها در گفتگو با سایت تخصصی «کوین دسک» از فیلترشدن سایت‌های خارجی خرید و فروش بیت‌کوین، همچون باینانس، بلاکچین و لوکال بیتکوینز برای ایرانی‌ها خبر دادند و گفته اند که این سایت‌ها حتی با استفاده از «وی‌پی‌ان» هم باز نمی‌شوند.
یکی از ایرانی‌های باسابقه در حوزه رمزارز‌ها گفت: «بسیاری از مردم از بیت‌کوین به عنوان وسیله‌ای برای حفظ [ارزش پولشان] استفاده می‌کنند، چرا که خریدن بیتکوین راحت‌تر از این است که برای خریدن دلار به بازار سیاه بروید».
احمد خالد مجیدیار، دبیر «پروژه نظارت ایران» در موسسه آمریکایی خاورمیانه، هم بر این باور است که روحانی «نمی خواهد ایرانی‌ها ارز و به ویژه دلار از کشور خارج کنند».
او اضافه کرد: «اگر [دیپلماسی] متزلزل شود، بدان معناست که محدودیت‌های بیشتری وجود خواهد داشت و به طور مشخص حوزه رمزارز هم زیر فشار قرار خواهد گرفت».
بیشتر کارشناسان بر این باورند که بحران اقتصادی کنونی در ایران باعث شده است تا مقامات به دنبال کنترل شدیدتر رمزارز‌ها باشند. یک بررسی «کوین دسک» از ۲۰۰ کاربر ایرانی رمزارز‌ها نشان می‌دهد که بیشتر آن‌ها از این فناوری برای پرداخت‌های برون مرزی استفاده می‌کنند.
یک منبع آگاه دیگر در داخل ایران می‌گوید به نظر می‌رسد که سانسور این سایت‌ها از سوی دولت با استفاده از ایجاد ترافیک سنگین بر روی شبکه آن‌ها ایجاد شده است؛ شیوه‌ای که پیش از این هم مورد استفاده قرار گرفته بود تا دسترسی از طریق «وی پی ان» را محدود کند.
به گفته این فرد سایت «لوکال بیتکوینز» در هفته جاری از دسترس خارج شده و ورود تجهیزات استخراج بیت‌کوین هم ممنوع شده است.
او می‌گوید خرید و فروش رمزارز‌ها با ریال ایران ممنوع است، اما مردم خودشان با یکدیگر تجارت می‌کنند.

برچسب ها: بیت کوین

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار